Čo spôsobuje erektilnú dysfunkciu?
Erektilná dysfunkcia nastáva vtedy, keď máte problém s dosiahnutím alebo udržaním erekcie dostatočnej k sexuálnej aktivite. Existuje mnoho príčin erektilnej dysfunkcie. Medzi ne môže patriť problém s prekrvením alebo sú na vine hormóny. Erektilná dysfunkcia sa môže objaviť aj pri chronických ochoreniach, ako sú srdcové choroby alebo cukrovka.
Stres a úzkosť môžu situáciu zhoršiť. Zatiaľ čo erektilná dysfunkcia nie je vždy dôvodom pre obavy o celkové zdravie, možno radi vyskúšate najprv zmeniť svoj životný štýl a zistiť, či to pomôže ešte predtým, než siahnete po liekoch.
Alternatíva voči liekom
Sildenafil (Viagra) sa často používa na liečbu erektilnej dysfunkcie. Lenže vedľajšie účinky tohto lieku môžu byť nepríjemné. Joga je na druhej strane spôsob liečby, ktorý nemá s liekmi absolútne nič spoločné a uvoľní vaše telo i myseľ. Výskum čoraz viac naznačuje, že joga môže pomôcť pri erektilnej dysfunkcii.
Máme príklad, keď sa 65 mužov zúčastnilo štúdie, ktorá skúmala spojitosť jogy a mužských sexuálnych funkcií. Títo muži — vo veku v priemere okolo 40 rokov — zaznamenali “výrazné zlepšenie” svojej sexuálnej výkonnosti po 12 týždňoch praktizovania jogy.
Táto výkonnosť nezahrňovala len erekciu. Muži potvrdili zlepšenie vo všetkých smeroch svojho sexuálneho života, vrátane „túžby, spokojnosti s pohlavným stykom, výkonom, sebadôvery, synchronizácie s partnerom …oddialenie ejakulácie a orgazmu.”
5 joga póz pomáhajúcich pri erektilnej dysfunkcii
Tieto joga pózy spôsobujú uvoľnenie a lepší obeh krvi, čo pomáha pri erektilnej dysfunkcii.
Paschimottanasana
Táto pozícia je známa ako sed v ohnutí smerom napred. Môže pomôcť uvoľniť svaly bedier, ktoré sú z častého sedenia napnuté, a tým podporujú lepší obeh krvi. Táto poloha tiež slúži na upokojenie a uvoľnenie miernej depresie.
Ako na to:
Začnite tým, že si sadnete na podložku s nohami natiahnutými smerom dopredu. Pre zvýšenú podporu môžete použiť poskladanú deku. Nakloňte svoje telo mierne doľava a rukou tlačte na pravú sedaciu kosť (kosť, ktorá sa nachádza v spodnej časti). Postup opakujte i na druhej strane
Zhlboka sa nadýchnite a vrchnú časť tela vzpriamte. Nakloňte sa dopredu tak, ako by ste predlžovali svoju kostrč, keď dosiahnete na podlahu. Ak to dokážete, natiahnite lakte a dotknite sa rukami prstov na nohách. V tejto časti môžete prípadne použiť i popruh na jogu omotaným okolo nôh.
V tejto pozícii ostaňte dve až tri minúty. Zamerajte sa na svoje dýchanie a uvidíte, ako relaxujete a pomaly uvoľňujete svoje telo. Časom sa dokážete dostať rukami až za svoje nohy, ale nenúťte sa do toho skôr, než budete pripravení.
Uttanasana
Táto pozícia je známa ako stoj v ohnutí smerom napred a je základom pre mnohé jogické cvičenia. Tento intenzívny cvik vám pomôže proti úzkosti. Niektorí tvrdia, že dokonca pomáha aj pri neplodnosti a zároveň zlepšuje trávenie a stimuluje orgány v bruchu.
Ako na to:
Postavte sa na podložku s rukami v bok. Akonáhle vydýchnete, ohnite trup dopredu pomocou kĺbov v bedrách. Nezabudnite sa sústrediť na čo najväčšie predĺženie trupu dopredu, namiesto toho, aby ste sa len tak zohli.
Položte svoje prsty na podlahu pred chodidlá. Pokúste sa udržať kolená rovno, ale ak je pre vás táto poloha nová, je v poriadku mať kolená trošku zohnuté. Ak nedokážete dosiahnuť rukami až k chodidlám, prekrížte a pretiahnite si predlaktie a skúste to znova.
Pokúste sa oddýchnuť si od tejto pózy pol minúty až minútu. Pri vydychovaní skúste vypnúť hruď a natiahnuť telo ešte viac. Pri vydychovaní sa zase silno uvoľnite. Skontrolujte, či je vaša hlava a krk uvoľnená kývnutím akoby na „áno“ a „nie“.
Baddha Konasana
Možno ste už počuli o tejto joga póze, ktorá sa tiež nazýva motýlia póza. Pomocou nej natiahnete vnútorné stehná a slabiny, zatiaľ čo stimulujete prostatu, močový mechúr, obličky a orgánov v oblasti brucha.
Ako na to:
Začnite tým, že si sadnete na podložku s nohami natiahnutými pred seba. Svoje bedrá môžete zvýšiť tiež použitím deky pre vaše väčšie pohodlie. Pri výdychu ohnite svoje kolená a päty pritiahnite jednu po druhej smerom k bedrám. Potom položte kolená na obe strany a spojte svoje chodidlá.
Svojím prvým a druhým prstom uchopte palce na nohách alebo rukami uchopte svoje členky. Alternatívne môžete natiahnuť ruky vzad s prstami smerujúcimi k stene za vami.
Skúste ostať v tejto póze 1 až 5 minút. Pri nadychovaní a vydychovaní pracujte na naťahovaní vášho trupu. Môže vám pomôcť predstava, ako by ste sa vyťahovali hore lanom nachádzajúcim sa akoby nad vašou hlavou.
Janu Sirsasana
Táto póza „hlavy na kolene“ sa najlepšie robí s prázdnym žalúdkom. Pomáha vašej flexibilite, najmä v oblasti svalov, chrbta, stehien a bokov. Pomáha tiež obehu krvi v spodnej časti brucha a v slabinách. Spolu s fyzickými prínosmi rovnako veľmi dobre pomáha proti stresu.
Ako na to:
Sadnite si na podložku s nohami natiahnutými dopredu. Počas nádychu ohnite jedno koleno a pätu priložte k bedrám. Chodidlo si oprite o stehno a potom uvoľnite svoje koleno smerom k podlahe. Ak koleno nedosiahne až po podlahu, môžete ho podporiť prikrývkou.
Nadýchnite sa a zdvihnite obe ruky nahor. Vydýchnite a nahnite sa smerom vpred po voľnej nohe s čo najviac natiahnutým chrbtom. Skúste si položiť bradu na koleno a rukami dosiahnuť na špičku nôh.
V tejto polohe skúste zostať 1 až 3 minúty. Potom opäť natiahnite ruky, zhlboka sa nadýchnite a pomaly sa vráťte do polohy sed. Cvik zopakujte aj na druhej strane, aby ste vo vašom tele udržali rovnováhu.
Dhanurasana
Póza známa aj ako poloha misky. Tento silný pohyb na podlahe pomáha stimulovať reprodukčné orgány a dostať do týchto oblastí krv. Tiež pomáha roztiahnuť všetky svaly v prednej časti vášho tela, vrátane stehien a slabín. Poloha misky vám pomôže rovnako celkovom držaní vášho tela.
Ako na to:
Ľahnite si na podložku tvárou smerom nadol. Vaše nohy by mali byť zhruba v šírke vašich bedier a ruky pri tele.
Začnite dvíhať nohy, zatiaľ čo súčasne zdvíhate hornú časť tela a rukami sa dotýkajte členkov. Keď získate dobrý chmat, vytiahnite nohy hore a smerom dozadu, pričom hrudník dvíhajte od podlahy. Stabilný kontakt s podlahou udržujte pomocou bedier.
Pokúste sa udržať v tejto polohe 20 až 30 sekúnd. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite a pomaly sa z tejto pózy uvoľnite. Ak je vám to príjemné, cvik opakujte niekoľkokrát za sebou.
Nech sa joga stane súčasťou vášho dňa
Stále viac štúdií dokazuje, že joga dokáže pomáhať pri erektilnej dysfunkcii. Ak ste v joge začiatočníkom, skúste najprv vyhľadať odborníka vo vašom okolí. Pravidelné praktizovanie jogy – bez ohľadu na druhy póz – vám môžu pomôcť pri celkovom uvoľnení, flexibilite a rovnováhe. Skúsená jogín vás pomocou rôznych polôh udrží vo forme, takže v praxi získate maximálny úžitok z cvičenia.
Máte problémy nájsť tréningy jogy vo vašom okolí? Skúste teda tieto joga cviky prezentované usmiatym holandským jogínom, ktoré sú určené špeciálne na erektilnú dysfunkciu a úplne bezplatné. Kurz obsahuje aj niektoré pózy, ktoré sme uviedli vyššie, no spoločne mnohými ďalšími získate solídny posilňujúci tréning, ktorý vám môže pomôcť pri erektilnej dysfunkcii.
Ak máte záujem praktizovať viac cvikov odporúčame toto krátke 10 minútové video: